Reprodukční číslo R

Dubnová studie promořenosti ukázala cca 0,5% lidí s protilátkami (+-0,5), tj. nejpravděpodobněji cca 50000. Prokázaných případů kumulativně bylo při tom v té době nějakých 7000, tj. realita byla cca 7x horší (a možná vzhledem k nepřesnosti dat až 14x). K podobným číslům docházeli i vědci z jiných zemí, např. ve Wu Chanu, kde epidemie začala, se Číňané dobrali až 20tinásobku reálných případů proti testovaným.

Dnes se daří zachytit víc než řádově vyšší denní nárůsty, při tom počty testů jsou jen cca trojnásobné. Reálný počet nakažených bude tedy nepochybně řádově vyšší, já bych to viděl 20x-30x.

:-)

en bych měla poznámku k tomu, že se stát na předvídatelný a předvídaný podzimní nápor nedokázal připravit. Tady jsem pak příliš nezaznamenala, že padaly nějaké jednoznačné odborné predikce, že to na podzim poroste, a intenzivní apely na to, aby se stát připravil. Sice ta možnost byla zmiňována, ale spíše v kontextu varianty nevím – nevíme, co se to vlastně přes léto stalo, proč smrtnost najednou klesla, vir zrtratil sílu, asi zmutoval, ap….tj. nějaké nepochybné očekávání návratu tu nebylo. Navíc od počátku jsou jakési zábrany nakládat s virem jako s ostatními respiračními onemocněními, která jsou taktéž sezónní, a řídit se tedy jejich zákonitostmi, včetně toho, že jarní pokles přičteme létu a ne přijatým (v té době víceméně zbytečným) opatřením. Podzimní nárůst tak „paradoxně“ očekával spíš ten, kdo vir považuje za další respirační onemocnění, kt zas na podzim začne řádit, takový to ale zas nemá tendenci řešit nějak mimořádně.

;-)

Se sezónností pravděpodobně souvisí i nárůst hospitalizovaných. Může, ale spíš ne zcela, stejným poměrem odrážet počet pozitivních. Sice pořád nevíme, jestli má léto i vliv na virus samotný a na jeho šíření, ale určitě má vliv výkonnost imunitního systému. Tj. ze stejného počtu pozitivních může být v zimě více lidí s příznaky, tj. nemocných (a i více těžce nemocných). Počty pozitivních samozřejmě rostou a už to tu prostě létá, ale počet nemocných a hospitalizovaných může mít navíc i svou samostatou kapitolu, nejen odrážet počet pozitivních. Tak to hlavně když už nepřecházet a vyležet se v teple. (Třeba nestát někde nemocný v zimě na testy, ap.)

zdroj: https://www.idnes.cz/technet/veda/opatreni-prymula-ministr-zdravotnictvi-koronavirus-covid-19-reprodukcni-cislo-r-nakaza-prenos.A201009_095821_veda_mla/diskuse

Reprodukční číslo R

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek