E18-Nejlepší komentáře

Komentáře co pobaví

Jak Trumpovi přerušili „vítězný“ projev

JAK SE DĚLÁ DEZINFORMACE – DESET „DŮKAZŮ“ O ZFALŠOVANÝCH VOLBÁCH V USA

Prezident Trump a jeho podporovatelé masivně šíří na sociálních sítích různé dezinformace, které mají podkopat důvěru ve výsledek amerických voleb. Pojďme se podívat na ty nejčastější, které už začínají opakovat i někteří u nás.

1) Bidenovi v Michiganu přes noc přibylo přes 100.000 hlasů a Trumpovi žádný

Případně ve variantě že se „najednou masivně nacházejí hlasy pro Bidena“. Celá kauza má původ v infografice jedné mediální společnosti (tj. ani ne oficiální stránky státu), která při zadávání dat omylem zadala v jednom okrsku číslo s nulou na konci, tj. desetkrát větší, než byla skutečnost, a obratem chybu opravila.

2) Biden má na grafu hlasů rovné čáry vzhůru, to není možné.

Ne všechny okrsky reportují výsledky průběžně. Když ho některý okrsek dá najednou, tak se to na grafu ukáže ne jako postupný nárůst, ale okamžitý skok. Samozřejmě nejen u Bidena, ale i Trumpa. Dezinformátoři ale samozřejmě vybírají jen ty, kde je vidět jen Biden.

3) V některých státech bylo odevzdáno víc hlasů, než je registrovaných voličů.

Nebylo. Dezinformátoři používají starší a nižší údaj o počtu registrovaných voličů, který neodráží stav v okamžiku voleb.

4) Video – sdílené např. Erikem Trumpem – ukazuje může, který pálí tašku s hlasovacími lístky.

Hlasovací lístky na videu nebyly oficiální, neměly skenovací kódy, které jsou zásadní pro ztotožnění voliče, byly to cvičné makety.

5) Jiné rozostřené video ukazuje muže s dodávkou v Detroitu, jak tahá bednu před místem počítání hlasů a sugeruje, že odváží platné hlasy pryč.

Mediální stanice WXYZ Detroit rychle může identifikovala – byl to její reportér a do dodávky nakládal kameru.

6) Volební komise zabránila pozorovatelům sledovat počítání hlasů.

Účast pozorovatelů upravují místní zákony. V konkrétním případě Detroitu, který sdílel i prezident Trump, měla každá strana nárok na 134 pozorovatelů, což bylo naplněno, a úřady odmítly vpustit další neregistrované republikánské aktivisty, kteří přišli s hesly „zastavte počítání“.

7) Republikánským voličům v Arizoně byly dávány mikrofixy, protože takto vyplněný hlas scanner vyřadí jako neplatný.

Sdílel opět například Eric Trump. Arizonské úřady to dementovaly. Scannery samozřejmě přečtou lístek vyplněný mikrofixem, mikrofixy se pouze nedoporučují, protože se propíjejí skrz papír lístků.

8) Pracovnice sčítací komise se na Facebooku pochlubila, že vyhodila několik hlasů pro Trumpa do koše a že tak „udělala svůj díl práce“

Šlo o falešný profil trolla. To je stále častější taktika, že se troll vydává za přívržence druhé strany a říká a dělá něco, co dotyčnou stranu delegitimizuje. V tomto případě volební okrsek potvrdil, že nikdo toho jména na sčítání hlasů nepracoval, a navíc jediný koš v místnosti je přímo před stanovištěm volebního inspektora.

9) U poštovního hlasování jsou časté podvody

Tohle je Trumpův evergreen, protože ví, že poštou hlasují spíš demokraté. A je pravda, že jsou častější, než u osobního hlasování – podstatné ale je, jak časté jsou v absolutních číslech. Skutečnost je taková, že data z voleb 2000-2014 dokumentují z cca 1,5 miliardy odevzdaných hlasů celkem 45 pokusů o podvod. Tedy incidence menší než je šance, že vás zabije blesk z nebe. Plus samozřejmě každý jednotlivý takový pokus je stíhaný jako federální zločin.

10) Hlasuje se i po skončení voleb

Další Trumpův evergreen. Každý stát má vlastní volební legislativu. Ta umožňuje, aby byly započítány i hlasy, které dojdou (poštou) i nějaký čas po volebním dni. Je to mimo jiné proto, že v mnoha státech USA jsou velké distance a pošta nefunguje zcela spolehlivě. Každopádně ale platí, že hlasy musí být ODESLANÉ nejpozději v den voleb. Žádné hlasování po volbách tedy neprobíhá, pouze mohou postupně přicházet ještě dodatečné hlasy (a většinou jich nebývá mnoho) – až do deadlinu, který má každý stát samostatně stanovený. Například tvrdě republikánská Aljaška započítá hlasy, které byly odeslány v den voleb a dorazí do 15 dnů po něm. Jakýkoli hlas, poslaný po dni voleb, je automaticky neplatný, i kdyby dorazil třeba okamžitě.

A BONUS NAKONEC – Je to spiknuti!

Sčítání se děje ve stovkách lokálních volebních okrsků najednou a spiklenci by tak museli mít ovládnuté úplně všechny, nebo alespoň většinu z nich. Pokud by to tak bylo, tak to s takhle těsným a vlastně stále ještě nejasným výsledkem moc dobře zmáknuté namají…

A mohli bychom pokračovat dál a dál. Tohle je opravdu učebnice toho, jak funguje dezinfo. Vytvořit falešnou nebo zavádějící zprávu je rychlé a snadné, vyvrátit ji trvá nějaký čas – a mezitím je škoda nadělána.

Schválně: kolik z těchto „důkazů“ jste už viděli někoho ze svých známých sdílet, komentovat nebo zmiňovat v diskuzi?

zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/volby-usa-donald-trump-projev-televize-preruseny-projev.A201106_073452_zahranicni_lesa/diskuse?vlakno=103999938

Jak Trumpovi přerušili „vítězný“ projev

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek